Dávno mám za sebou jednoduché otázky, kde seženu kabát, nebo mikinu, který se mi na někom líbí. Již nějakou dobu zpátky je to na delší dialog a to: Odkud je ten kabát, je to značka, které záleží na udržitelnosti a z jakého je materiálu? V praktickém přehledu si jednoduše projděte jednotlivé materiály ať jednou provždy víte, co nosíte. Materiály, ze kterých se šije oblečení, lze obecně rozdělit na přírodní, syntetické a umělé. Přírodní zahrnují materiály z vláken živočišného nebo rostlinného původu.

Přírodní materiály

Bavlna

Bavlna je nejoblíbenějším druhem materiálu. Velkými výhodami bavlny jsou vysoká schopnost absorbovat vlhkost a vysoká pevnost v tahu, díky čemuž mají oděvy ušité z tohoto materiálu dlouhou životnost. V závislosti na typu vazby a tloušťce může buď zahřívat nebo ochlazovat, což je skvělé v zimě i v létě. Kromě toho nezpůsobuje podráždění ani alergii, takže je ideální jako tkanina na spodní prádlo nebo dětské oblečení. Významnou výhodou bavlněných oděvů je snadná péče o ně. Lze je prát v automatických pračkách na 40-60 stupňů.

Vlna

Vlna merino se získává ze zvláštního druhu ovcí – merino. Díky své struktuře se dlouhé, elastické a tenké vlákno prakticky nemačká a současně je výjimečně měkké a nekouše. Používá se mimo jiné k výrobě termoprádla, ale najdeme ji také v běžných oděvech – svetrech, čepicích a šálách. Tato vlna se vzhledem ke svým vlastnostem doporučuje na výrobu dětského oblečení.

Luxusním typem vlny je kašmír, který pochází z kašmírových koz. Tato vlna je velmi měkká a má krásný lesk. Právě proto se používá k výrobě oděvů, které mohou být opravdu drahé. Proto bychom se měli o kašmírové oblečení opravdu dobře starat, aby nám sloužilo co nejdéle. Moher se vyrábí z vlny angorských koz. Jeho vlákna se vyznačují vysokou lehkostí a nadýchaností. Nejčastěji se používá k výrobě svetrů, vest, šál a čepic.

Všechny druhy vlny se vyznačují dobrými izolačními vlastnostmi, díky čemuž nás v případě potřeby dokáží zahřát. Kromě toho jsou vlákna hygroskopická, nemačkají se a jsou odolná vůči ušpinění – nevyžadují časté praní. S vlněným oblečením v šatníku je dobré koupit elektrický odžmolkovač. Pod vlivem každodenního použití vlněná vlákna plstnatí, což vede ke vzniku nevzhledných žmolků, které lze pomocí elektrického odžmolkovače odstranit.

Při péči o vlněné oděvy musíme mít na paměti, že se vlněná vlákna roztahují, zejména když se namočí. Proto je nejlepší je prát ručně, pomocí jemných pracích prostředků s přídavkem lanolinu nebo používat speciální program na praní vlny v pračce (pokud tuto možnost nemáme, zvolíme ruční praní při nízké teplotě). Oblečení by se nemělo ždímat. Po vyprání pouze jemně vymačkáme přebytečnou vodu a necháme uschnout na rovném povrchu. Než začneme žehlit tradiční žehličkou, musíme se podívat na štítek, abychom věděli, jakou teplotu máme nastavit. Vlněné oblečení by se mělo žehlit po rubové straně.

Hedvábí

Hedvábná vlákna se získávají z kokonů bource morušového (chovaného) nebo dubového (divokého). Liší se tloušťkou a leskem – ty, které pochází z chovaných housenek bource morušového jsou tenčí a lesklejší, proto se častěji používají při výrobě oděvů nebo doplňků, jako jsou například šátky. Hedvábí je považováno za luxusní materiál – je hebké na dotek a má nádherný lesk. Proto se příjemně nosí. Je ideální pro formální příležitosti, kdy je stanoven dress code. Musíme se o něj však správně starat, aby se nepoškodilo.

Jak se tedy o hedvábné oblečení správně starat? Především by se mělo prát ve vlažné vodě s přídavkem pracího prostředku určeného speciálně na hedvábí. Látka se nesmí ždímat, pouze z ní opatrně vymačkáme přebytečnou vodu. Vzhledem k jemnosti materiálu by se hedvábí mělo prát ručně nebo v automatické pračce nastavené na speciální program pro ruční nebo jemné praní. Po vyjmutí z pračky by se měl hedvábný oděv dobře vyvěsit na zastíněném místě – sluneční paprsky tento materiál ničí.

Pokud se během praní a sušení vytvoří záhyby, můžeme hedvábí vyžehlit. Pokud máme tradiční žehličku, měli bychom začít žehlit po rubové straně, dokud je oděv stále mírně vlhký. Je důležité pamatovat na nízkou teplotu žehlení, kolem 90 °C, a ujistit se, že na látku neukápne ani kapka vody, která by mohla zanechat skvrny.

Len

Lněné tkaniny se vyráběly již v období 7 000 let před naším letopočtem. Během této doby byl proces pěstování rostlin, z níž jsou vlákna tohoto materiálu vyrobena, přiveden téměř k dokonalosti. Oděvy z něj se vyznačují prodyšností a velmi pohodlně se nosí. Jsou příjemné a jemné a díky struktuře vláken se ideálně hodí do horkého počasí, protože dokáží ochladit. Z tohoto důvodu je tato tkanina skvělá na ležérní košile, šaty a kalhoty. Materiál se také vyznačuje dobrou hygroskopičností a pevností v tahu. Len má však také své nevýhody. Především se hodně mačká. Kromě toho se během praní sráží (proto by mělo být lněné oblečení volnější), a pokud má intenzivní barvy – bledne.

Péče o lněné oděvy je velmi podobná péči o bavlnu. Můžeme je prát v automatické pračce na 40 stupňů s přidáním oblíbeného pracího prostředku. Pokud jsou naše věci hodně špinavé, můžeme do prádla přidat odstraňovač skvrn, přičemž dbáme na to, aby neobsahoval chlor, který lněná vlákna ničí. Po vyjmutí z pračky je třeba prádlo dobře vyvěsit. Len se nejlépe žehlí, dokud je ještě mírně vlhký. Můžeme jej žehlit po lícové straně. Mějme na paměti, že len je odolný vůči vysokým teplotám.

Kůže

Kůže je materiál získávaný z kůží živočichů. Z tohoto důvodu je to unikátní materiál, který má jedinečný charakter a vysokou odolnost vůči různým druhům poškození. Správně ošetřená kůže nám může sloužit mnoho let. Její další výhodou je její ušlechtilé stárnutí a známky opotřebení jí mohou dokonce přidat na kráse. Kůže se nejčastěji používá při výrobě svrchních oděvů – kabátů, bund nebo rukavic.

Při každodenním používání kůže bychom měli dodržovat několik pravidel péče o ni. Kožený materiál hlavně nesnáší vodu. Z tohoto důvodu musíme ohlídat, aby nepršelo, když máme na sobě zrovna koženou bundu. Toto pravidlo se samozřejmě vztahuje i na praní – kožené výrobky nepereme. Pokud se však stane, že se kůže namočí, měli bychom oblečení pověsit na věšák a nechat ho přirozeně uschnout. Kůže se nesmí sušit na radiátorech, protože by se mohla nevratně scvrknout. Pokud dojde k znečištění koženého materiálu, můžeme jej očistit vlhkým hadříkem a nejlépe ihned po jeho znečištění. Rovněž je třeba mít na paměti, že kůži nesmíme za žádných okolností žehlit tradičním způsobem.

Umělé materiály

Umělé materiály se vyrábějí od základů v laboratoři, ale surovinami pro jejich výrobu jsou přírodní materiály, například dřevěná celulóza.

Viskóza

Viskózová vlákna vznikají jako výsledek chemického zpracování celulózy získávané zejména z jehličnanů – borovic a smrků. Viskóza je velmi příjemná látka šetrná k pokožce. Při nošení tohoto materiálu si můžeme být jisti, že se nebudeme příliš zahřívat ani potit. Z tohoto důvodu je ideální na letní halenky nebo šaty. Přidává se jako příměs do jiných tkanin (např. vlny) a díky tomu je oblečení mnohem příjemnější na dotek a nošení.

Materiál nevyžaduje během praní zvláštní péči – stačí nastavit pračku na teplotu 40-60 stupňů a přidat prací prostředek. K nevýhodám viskózy patří její náchylnost ke ztrátě tvaru, takže tyto oděvy vyžadují žehlení. Tento úkol si můžeme usnadnit správným vyvěšením prádla.

Lyocell

Lyocell (známý také jako tencel) se také vyrábí z dřevěné celulózy. Při jeho získávání se používají suroviny šetrné k životnímu prostředí, díky nimž jsou vlákna tohoto materiálu ekologičtější než vlákna viskózy. Kromě toho je lyocel při kompostování biologicky rozložitelný za pouhých 6 týdnů a na jeho výrobu se spotřebovává relativně málo vody.

Lyocell je jedním z novějších materiálů na trhu, který si však již získal srdce mnoha spotřebitelů. Je příjemný na dotek, vzdušný, má termoregulační schopnosti, takže se hodí na výrobu oděvů pro každou sezónu. Jeho výhodou je velmi vysoká pevnost a hygroskopičnost. Péče o oblečení z lyocellu je hodně jednoduchá. Lze je prát při teplotě až do 60 stupňů a sušit v sušičkách. Bohužel se poměrně snadno mačkají.

Modal

Modal je vlákno vyráběné z dřevěné celulózy. Vyznačuje se krásným saténovým leskem a vysokou odolností proti poškození. Výhodou modalu je, že dokáže absorbovat až o 50 % více vlhkosti než bavlna. Při tom je třeba poznamenat, že tato látka je prodyšná, což rozhodně zvyšuje pohodlí při nošení oblečení, zejména v horkém počasí. Navíc se tento materiál nežmolkuje a je odolný proti jakémukoli poškození, včetně seprání nebo sražení.

Péče o oblečení z modalu není časově náročná. Jediné, co musíme udělat, je nastavit teplotu na 40-60 stupňů, přidat prací prostředek a nakonec rozložit a nechat uschnout. Pokud to uděláme dobře, nebudeme vůbec muset sáhnout po žehličce – modal se mačká méně než například viskóza. Nesmíme však zapomenout, že oblečení z modalu se může roztáhnout. Proto by se nemělo zavěšovat na ramínka.

Acetát

Acetát vzniká, stejně jako viskóza, chemickým zpracováním celulózy. Rozdíl mezi zvlákňováním této suroviny spočívá v tom, že v případě acetátu se celulózové vločky vhazují do acetonu. K výsledné směsi se přidává minerální olej. Díky tomu acetát neelektrizuje. Z tohoto důvodu je tento materiál ideální na podšívky do šatů, bund nebo sak a právě zde se s ním také nejčastěji setkáváme.

Cupro

Vlákna cupro se vyrábí pomocí mědi z celulózy, která se nachází v bavlněných semenech. Kombinuje nejlepší vlastnosti bavlny a hedvábí. Nosí se pohodlně – je prodyšný a dobře reguluje tělesnou teplotu. Až dosud se cupro nejčastěji používalo na podšívky sukní, bund nebo sak. V posledních letech se však s tímto materiálem stále častěji setkáváme jako s hlavním materiálem na košile a halenky.

Oděvy z cupra lze prát v pračce. Kromě toho je tento materiál odolný vůči roztažení při vysokých teplotách a proti pomačkání. Doporučuje se ho prát v rukou, ideálně v pracích prostředcích určených pro jemné tkaniny – díky tomu vydrží prádlo déle.

Syntetické materiály

Syntetické materiály, se podobně jako umělé, vyrábějí v laboratořích. Odlišuje je však to, že pocházejí ze surovin, které se přirozeně v přírodě nevyskytují.

Polyester

Polyester je materiál získávaný z ropných derivátů v důsledku chemické syntézy. Na začátku procesu se vytvoří malé vločky, které se musí odpovídajícím způsobem roztavit, aby se z nich později získalo vlákno. Tento materiál je levný a široce dostupný. Největší výhodou tohoto materiálu je výjimečně snadná péče. Má nízkou hygroskopičnost, což znamená, že je odolný vůči skvrnám. Je elastický a odolný a pokud se vyskytnou záhyby, rychle se vrací do původního stavu. Při praní se neničí ani neroztahuje.

Při nošení oblečení z tohoto materiálu si však musíme uvědomit, že není příliš prodyšný a zvyšuje pocení, což může být zejména v létě velký problém. Někteří lidé mohou mít při nošení polyesterových oděvů problémy – mohou pro ně být nepříjemné na dotek. Polyester také silně elektrizuje. Tento materiál není vhodný pro formální příležitosti. Nedoporučuje se k šití obleků nebo elegantních kostýmků. Jeho malá příměs však může způsobit, že oděvy – například vlněné – lépe drží formu a méně se mačkají. Při žehlení polyesteru a jiných syntetických materiálů musíme dávat pozor, abychom je nespálili. Tradiční žehličkou je můžeme žehlit pouze při nejnižších teplotách.

Polyamid

Polyamid, jinak známý jako nylon. V současné době se polyamid velmi často používá k výrobě plavek a sportovního oblečení. Používá se také jako příměs materiálů na svrchní oděvy: kabáty nebo bundy. Výhodou tohoto materiálu je vysoká mechanická odolnost, díky níž není oblečení náchylné k otírání nebo roztržení. Kromě toho se polyamid nemačká, takže nevyžaduje žehlení. Vzhledem ke své pevnosti a odolnosti proti větru není vhodný na halenky, šaty nebo kalhoty.

Akryl

Akryl je materiál získávaný chemickou syntézou, který se podobá vlněným výrobkům. Je považován za velmi nepohodlný. Svetry vyrobené z akrylu nás nezahřejí jako ty vlněné. Navíc tento materiál není prodyšný – velmi snadno se v něm můžeme zpotit. Výhodou akrylového oblečení je, že může být alternativou pro osoby alergické na vlnu. Péče o něj je také snadná – lze je prát normálně v pračce v běžných pracích prostředcích. Není ani náchylné na pomačkání a díky tomu se oblečení nemusí žehlit.

Elastan

Elastan (nazývaný také lycra nebo spandex) se používá jako příměs do jiných materiálů (obvykle bavlněných) a zlepšuje jejich vlastnosti. Vlákna jsou velmi elastická a pružná a zároveň odolná vůči nečistotám. Nevyžadují přílišnou péči, snadno se perou a nemačkají se. Obvykle se z nich šije spodní prádlo, punčocháče, plavky a sportovní oblečení.